Rothko is goed, maar Romantische Mode is beter. In het Gemeentemuseum Den Haag zijn ze buren, twee exposities die hemelsbreed van elkaar verschillen. Over Rothko wordt misschien nog meer geschreven, maar geef mij de 19de-eeuwse jurken, hoeden, juwelen en korsetten maar, die gewoonlijk liggen te sluimeren in museumdozen in het gekoelde depot.
Nu stralen zij, zorgvuldig belicht, om de bezoeker een indruk te geven van hoe men zich kleedde in een tijd waarin veel is ontstaan dat nu ons leven bepaalt, van communicatiemiddelen tot kunststoffen. Prachtig zijn bijvoorbeeld twee winterse jasjes van zo’n 125 jaar oud, lekker warm en verbazend informeel voor die tijd: nog nooit waren ze tentoongesteld. Ze staan, gecombineerd met warme rokken en mofjes, in een zaal waar aan de muren schilderijen uit diezelfde tijd hangen, landschappen – alsof ze weer even naar buiten mogen.
Bij de entree van de tentoonstelling vindt u mij, sprekend opgenomen in een filmische inleiding op de tentoonstelling. Die film staat nu ook op Youtube, zodat u mij nu waar u wilt kunt zien in mijn rol als filmster/deskundige. Belangrijk om te weten is dat de openingstijden van het museum zijn verruimd: de deuren gaan tijdelijk niet pas om elf uur open (wat toch altijd vreselijk laat is), maar om tien uur. Vaut le voyage, zoals men zei in de 19de eeuw.