Ileen
Montijn

 

Amerikanen in Egmond

11 januari 2011

J.J. Shannon, George Hitchcock (detail), ca. 1895 (Telfair Museum of Art, Savannah, Georgia)

J.J. Shannon, George Hitchcock (detail), ca. 1895 (Telfair Museum of Art, Savannah, Georgia)

James Jebusa Shannon was pas achttien toen Koningin Victoria hem verzocht, alle leden van haar hofhouding te vereeuwigen. De portretten werden geëxposeerd in de Royal Academy in Londen, 1881-1882. Shannon was geboren in Amerika, maar is toen maar in Engeland gebleven.

Hij schilderde alles wat naam en faam had; de gevierde John Singer Sargent was zijn belangrijkste concurrent. Het portret hieronder stelt een collega voor, de Amerikaan George Hitchcock, omstreeks 1895 schilderend in Egmond, waar hij een bloeiende kunstenaarskolonie had gesticht.

Het hangt op de tentoonstelling Dutch Utopia in het Singer Museum in Laren – wie snel is kan hem nog zien, tot en met komende zondag, en dat is de moeite waard. Daarna reizen de schilderijen weer naar huis, naar exotische oorden als het Telfair Museum of Art in Savannah, Georgia – hoewel: misschien niet exotischer dan Egmond of Laren, van daar uit gezien.